Haljazion

Przyczyny haljazion

Gruczoły Meiboma są rozgałęzionymi gruczołami łojowymi w grubości chrząstki górnej i dolnej powieki, których końcowe kanały otwierają się w linii wzrostu rzęs. Normalnie gruczoły Meiboma wytwarzają sekret tłuszczu, który jest częścią nawilżającego oka filmu łzowego i służy do smarowania rogówki i brzegów powiek. Dzięki temu oleistemu wydzielaniu, tarcie między krawędzią powiek a przednią powierzchnią oka zmniejsza się z miganiem.

Kiedy kanał wydalniczy gruczołu jest zatkany, sekret tłuszczowy gromadzi się wewnątrz niego, gruczoł powiększa się i stopniowo przekształca w gęstą zaokrągloną formację otoczoną kapsułką.

Do przyczyn tej choroby zalicza się choroby przewodu pokarmowego (dyskinezy dróg żółciowych, dysbakteriozy, przewlekłego zapalenia żołądka lub zapalenia jelit), osłabienie odporności po kataralnej chorobie. Pojawienie się gradówki może być poprzedzone stanem zapalnym krawędzi powieki (zapalenia powiek, zapalenia śródmózgowia).

Objawy

Halyazion wykrywa się u osób w różnym wieku, w tym dzieci. W nieskomplikowanym przebiegu choroby główną dolegliwością pacjentów jest obecność zaokrąglonych formacji na krawędzi górnej lub dolnej powieki, stopniowo zwiększających się rozmiarów. Halyazion nie powoduje bolesnych odczuć i z reguły nie wpływa na ostrość wzroku. Wizję można zmniejszyć tylko wtedy, gdy formacja osiąga znaczne rozmiary i ma mechaniczny wpływ na rogówkę.

Przy oglądaniu w grubości chrząstki górnej lub dolnej powieki ujawnia się zaokrąglone tworzenie gęstej elastycznej konsystencji, nie spawane do otaczających tkanek. Wielkość wykształcenia może być różna, od bardzo małego (kilka milimetrów) do porównywalnego z małym grochem. Śluzowe powieki w obszarze chaluzji są przekrwione, skóra nad nim nie jest zmieniona.

W przypadku wtórnego zakażenia występuje ropień gradowy. W tym przypadku występuje miejscowy obrzęk i przekrwienie skóry wokół haljazionu. Jeśli tworzy się przetokę, obserwuje się kanał pomiędzy jamą haljazionu i skórą powieki, spontaniczne rozwarstwienie gradówki. Skóra w okolicy otworu przetoki zaczerwienia się i staje się chrupiąca, odsłania przerost tkanki (granulacja).

Leczenie haljazion

Taktyka leczenia halazji w zależności od wieku procesu patologicznego oraz obecności lub braku objawów stanu zapalnego będzie inna. Bez względu na wielkość edukacji nie należy angażować się w samoleczenie, ponieważ tylko lekarz może zalecić skuteczne i bezpieczne leczenie. Pamiętaj: im dłużej występuje halyzja, tym bardziej prawdopodobne jest, że wymagane będzie leczenie chirurgiczne.

Halyazions o niewielkich rozmiarach może spontanicznie rozwiązać. Aby zapobiec wystąpieniu haljazionu, ważne jest, aby leczyć ostre zapalenie powiek lub zapalenia opon mózgowych na czas iw całości.

W nieskomplikowany przebieg choroby we wczesnych stadiach leczenia terapeutycznego. Przypisać krople do oczu dezynfekujące i ułożyć żółtą maść do oczu zawierających rtęć. Do leczenia świeżej halazy można zastosować ciepłe uciśnięcia, terapię UHF w połączeniu z masażem palcem zatkanej gruczołu. Procedury termiczne są przeciwwskazane w obecności objawów zapalenia gradówki, tk. może to stymulować rozprzestrzenianie się procesu zapalnego do pobliskich tkanek i rozwój ropnia lub ropnia powieki.

Dobry efekt terapeutyczny daje wstrzyknięcie kortykosteroidów (Kenalog, Diprospan). Lek wstrzykuje się cienką igłą do jamy halazy i powoduje stopniową resorpcję nowotworu.

Jeśli choroba nawraca, występuje na tle chorób przewodu pokarmowego, zalecane jest higieniczne leczenie powiek w połączeniu z masażem powiek. Pomaga to zmniejszyć ryzyko blokowania gruczołów łojowych i rozwoju halazionu.