Syfilis – objawy, objawy, leczenie kiły u kobiet

Syfilis jest jednym z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową (STD). Czynnikiem przyczynowym choroby jest blado treponema bakterii. Nowoczesna medycyna łatwo radzi sobie z tą chorobą, ale jeśli pacjent nie jest leczony, powolna i bolesna śmierć czeka na niego z szerokim spektrum objawów.

Według danych za rok 2014, 26 osób na 100 tysięcy mieszkańców naszego kraju cierpi na syfilis. Częstość występowania chorób przenoszonych drogą płciową spada, więc państwo angażuje się w informowanie ludności o chorobach przenoszonych drogą płciową. Świadomość w zapobieganiu chorobom przenoszonym drogą płciową pomaga uniknąć poważnych problemów zdrowotnych zarówno dla młodych ludzi jak i dorosłych.

 

Objawy syfilisu

Raz w ludzkim organizmie, blado krętka bakterii, czynnik wywołujący syfilis przechodzi okres inkubacji trwający od 1 do 6 tygodni. W tej chwili dana osoba nie wie o infekcji, ponieważ nie ma oznak choroby. Nawet większość testów nie może wykryć choroby na tym etapie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pacjent zaraża kilku partnerów seksualnych z syfilisem, nie podejrzewając o konsekwencje swoich działań.
Pierwsze objawy choroby pojawiają się pod koniec okresu inkubacji z początkiem syfilis. Mogą one pozostawać na skórze jako chancre, stwardnienie chancre, syfilitycznej wysypka, łysienie (syphilides skóry) i na błony śluzowe jamy ustnej, – chancre śluzowych narządów płciowych wysypki (syphilides błon śluzowych).

Objawy syfilii u kobiet
Zakończenie okresu bezobjawowego zaznacza się pojawieniem pierwszej infekcji (3-4 tygodnie po zakaŜeniu). W miejscach, w których bakterie wchodzą w drogę, powstaje twarda kancelaria. Jego wygląd daje odliczanie pierwotnego etapu kiły. Stały chancerek powstaje jako odpowiedź odpornościowa na wprowadzenie bladego treponema. Jest zlokalizowany w jamie ustnej, w obrębie zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych w odbrę.

Twarda kanciasta jest zapalnym wzrostem zaokrąglonego kształtu o płaskiej podstawie. Na początkowym etapie jego wygląd prawie nie zaszkodzi. Pojawia się w obszarach infekcji. Jeśli nie przeprowadzenia leczenia, jest on dodawany do chancre syfilitycznej wysypka na ciele i widocznych miejscach na błony śluzowe.

Objawy syfilii u mężczyzn
U mężczyzn, podobnie jak u kobiet, pierwszy zauważalny znak zakażenia pojawia się w postaci stałego kancelarii. Wrzód jest tworzony częściej na penisa, u jego podstawy i na głowie. Może on jednakże pojawić się także w ustach, w mosznie, w okolicy odbytu. Objawy i przebieg choroby są praktycznie takie same dla męskich i żeńskich części populacji. Dalszy opis syfilis będzie podany bez podziału płci.

Objawy pierwotnej kiły
Pierwszy etap syfilis rozpoczyna się od wykrycia chrząstki stałej na skórze lub błonach śluzowych osoby. Na początkowym etapie nie powoduje to poważnego dyskomfortu. Wtedy następuje stopniowe zapalenie kanczy, zabarwienie czerwonego lub cyjankowego koloru, charakterystyczne dla silnego procesu zapalnego.
W pierwszym tygodniu po wystąpieniu objawów zaczyna zapalenie węzłów chłonnych i naczyń krwionośnych w pobliżu chancre (scleradenitis regionalnym). Lymphonoduses rozpala się w postaci splątania, powodując znaczne obrzęki i obrzęki wokół chrząstki stałej. Gdy lokalizacja owrzodzenia w jamie ustnej, to grozi zapalenie migdałków i jeden obrzęk gardła, co komplikuje proces połykania i oddychania. Objawy powodują znaczne cierpienia podczas komunikacji werbalnej i spożycia pokarmów. Zapalenie ścięgna w okolicy narządów płciowych komplikuje proces chodzenia i akt wypróżnienia.